2015. november 23., hétfő

Első cipő



Nagyon fontos kérdés, hogy vajon milyen cipőt hordjon gyermekünk. Egyre több és számomra furcsább dolgot tanácsolnak szakemberek a szülőknek, gondolok itt a supinált és haránt emeléses cipőkre illetve ezek társaira, mint első cipő.

Lábainkat alapvetően nem talajra illetve cipőbe találták ki. A föld egyenetlenségein kéne kéne járnunk mezítláb, így erősítve izmainkat, melyek boltozatainkat tartják.
Lábunkat három boltozat tartja, erre nehezedik súlyunk. Normál esetben 3 ponton kéne támaszkodnunk, de ilyen szabályos terhelést ritkán lehet megfigyelni.


A csecsemőknél még nincs boltozat, ez abból is látszik, hogy lábacskájuk párnás és puha. 
Amikor gyermekünk elkezd járni, ezzel egyidejűleg kezd el alakulni lábboltozata illetve a boka körüli izmok is ekkor kezdenek el megerősödni. Ilyenkor semmilyen támasztékot nem javaslok, hisz itt a fő feladat az erősödés, fejlődés. Normál izomtónus esetén bőrtalpú vagy tapadós zoknit ajánlok.

Más a helyzet ha valakinek már ilyenkor nagyon bedől a bokája (pl. hipotónia=lazaság esetén), mert akkor első körben magas szárú cipőt ajánlok belső korrekció nélkül: (pl Elefanten cipő)
Amennyiben ezek után sem javul a helyzet, akkor érdemes supinált cipővel próbálkozni, nem kell egyből ilyen cipőt adni gyermekünkre.
Más témakörbe tartoznak a lúdtalpbetétek, illetve korrigáló betétek.

Ha bizonytalanok vagyunk magunkban érdemes megmutatni egy szakembernek gyermekünk lábát, mert így reális véleményt kaphatunk és nem kell hezitálnunk, hogy milyen cipőt is vegyünk.

Későbbiekben nagyon fontos, hogy rugalmas talpa legyen a cipőnek, hogy a gördülést amennyire lehetséges megtartsuk.

Gyermekünk lábizmait úgy edzhetjük a legjobban kicsi korban, ha különböző felületeken, egyenetlen talajon járatjuk, egy lábon állunk stb.
Később lúdtalptornával és különböző eszközökkel erősíthetjük az izmainkat:

 





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése